Retro ve Smokey Eyes MakyajHoşgeldiniz :
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
UZMANINDAN SİHİRLİ DOKUNUŞLAR.

Merhaba,

Ben Makyaj Uzmanı SEVİL ÖNAL,

Sizinle bu ayki Bizbize dergimizde önce bu senenin makyaj trendlerini , daha sonra bugüne kadar edindiğim tecrübelerimi ve makyajla ilgili püf noktaları paylaşacağım.

2014 & 2015 Sonbahar / kış trendlerini , kozmetik firmaları gözalıcı kolleksiyonlarıyla alıcılarına sundu.2015 kış makyaj trendlerinin, doğal makyajlardan  abartılı makyajlara, hatta klasik makyajlara kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görüyoruz.Birçok kadının favorisi hatta vazgeçilmez stili olan doğal makyajlar gene bu sezonda ön planda olacak.Bunun yanı sıra pin up ve retro makyaj stilleri trendler arasında yerini alıyor.

2015 kış makyaj trendleri arasında doğu esintileri zaman zaman karşımıza çıkıyor.Göz çevresine ve göz kapağına uygulanan farların  doğal hatta birazda solgun renk cilt makyajı ile bu sezonun ön planda olan trendleri arasında olduğunu görüyoruz.Birkaç sezondur en çok ilgi gören kuyruklu eyeliner ve smokey eyes uygulamaları hanımların bu sezondada vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor.

2014-2015 Sonbahar&Kış makyaj trendleri arasında ombre göz makyajı ve twiggy kirpiklerde yerini aldı.Tabiki bu arada kedi gözü makyajınıda unutmamak gerekli.

2014-2015 Sonbahar &Kış defileleri her zamanki gibi makyaj trendlerinin de belirleyicisi oldu.Bunun yanı sıra alışık olduğumuz birçok makyaj şeklini de uygulamaya devam edeceğiz.

Şimdi sizlerle makyaja başlarken neleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor ve makyaj yaparken nelere dikkat etmeliyiz konuları hakkında bilgileri paylaşmak istiyorum.

MAKYAJA BAŞLARKEN KİŞİNİN;

YÜZ ŞEKLİ

GÖZ RENGİ

TEN RENGİ

SAÇ RENGİ

CİLT YAPISI (kuru, yağlı yada karma cilt mi belirlenmeli)

KIYAFET RENGİ ve MODELİ

GİDECEĞİ MEKAN

AYRICA; Makyaja başlamadan önce mutlaka cilt yapısı incelenmeli ve kurumu, yağlımı yada karma cilt mi belirlenmeli.

Makyaja başlamadan önce cilt uygun ürünlerle temizlenmeli, sonra tonik, daha sonrada cilde uygun nemlendirici ile yüz makyaja hazırlanmalıdır.

Göz altına ayrı nemlendirici kullanılmalı ve güneş koruyucu unutulmamalıdır.

Mümkünse en az 15-20 dk beklenmeli ve makyaja öyle başlanmalıdır.Çünkü yapılan makyaj daha güzel ve kalıcı olur.

  

ŞİMDİ DE SİZLERE ÇOK SIK DUYDUĞUMUZ PORSELEN MAKYAJ HAKKINDA BİLGİ VERMEK İSTİYORUM.

     Porselen makyaj kadınların merak ettiği konuların başında geliyor ve çoğunlukla yalan yanlış bir şekilde kulaktan kulağa anlatılıyor. Temel anlamıyla bahsetmek gerekirse porselen makyaj profesyonel makyözlerin, profesyonel makyaj ürünleri ile yaptığı bir makyaj tipi olarak  nitelendirilebilir. Porselen makyaj ibaresi dünyada kullanılmamaktadır. Sadece Türkiyede profesyonel makyaj anlamına gelen porselen kelimesi kulaktan kulağa yayılmıştır.
Uygulaması o kadar da zor olmayan bu makyajı yapmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını unutmazsanız siz de kolayca uygulayabilirsiniz. İlk olarak ciltte kapatılması gereken kusurlar kapatılmalıdır. Örneğin; Kızarıklıklar, kahve rengi cilt lekeleri, güneş lekeleri vs…  Öncelikle kullanacağınız  fondötenin ve transparan pudranın cilt renginizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Cildimize seçeceğimiz uygun fondöten rengini yüz ve boyunun kesiştiği noktada deneyerek bulabiliriz, fondöten satın alırken yapılan en büyük hata fondöteni el ve bilek üstünde deneyerek almaktır. Yüzümüzdeki kusurları kamufile ettikten sonra fondöten uygulanır.

     Cildinize fondöten uygulandıktan sonra transparan pudra ile mutlaka sabitlemelisiniz.Ancak yüz şekillendirme yani kontür yapacaksanız transparan pudrayı uygulamadan önce  aydınlatmak istediğiniz bölgeleri açık ton ,geri planda kalması gereken bölgeleri koyu ton kullanarak gölgelendirmeleri uygulamanız gerekiyor.

Yüz şekillendirme işlemini isterseniz transparan pudradan sonrada uygulayabilrisniz.Ancak likid, yağlı ve krem ürünler kullanmamak kaydı ile.(Koyu tonlamaları toz ürünlerle,bronzer tonları ile yapabilirsiniz.)

     Yukarıdaki temel makyaj bilgilerinden sonra makyajın nasıl bir cilt üzerine uygulanması, makyaj yaparken kusurlu bölgelerimizi kapatmak için ne tür uygulamalar yapılması, günlük makyajda ve bakım ürünlerinde hangi ürünleri tercih etmemiz gerektiği konularından da bahsetmek istiyorum.

      Makyaj mutlaka temiz cilt üzerine uygulanmalıdır.Makyaja başlamadan önce cilt tipine uygun ürünlerle temizlenmeli, tonikle silinmeli, göz çevresi ve dudak hariç (boyun ve dekolte dahil) nemlendirici sürülmelidir.Gözaltına o bölgeye uygun ayrı nemlendirici kullanmak gereklidir.Güneşin cildimize zararlarını unutmamalıyız.Sadece yazın değil dört mevsim güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

Mümkünse en az 15-20 dakika ,hatta bir saat önce bu işlemler yapıldıktan sonra makyaja başlamakta fayda vardır.Çünkü yapılan makyaj daha güzel ve daha kalıcı olur.Maalesef  büyük şehirlerde çalışan hanımların bu kadar zamanları olmamaktadır.Ayrıca lens kullanıyorsak makyaja başlamadan önce lenslerimizi takıp, makyajı temizlemeden öncede çıkarmalıyız.

       Yeşil kapatıcılar ile kırmızılıklara, turuncu morluklara, lila rengi ise  kahverengi  ve yorgun görünümlü ciltlere uygulanmalıdır. Benim bir makyöz olarak makyaj çantamdaki anahtar ürün, kapatıcıdır. Çünkü kapatıcıyla birçok şey yapılabilir.Sadece siyah noktaları, kırmızılıkları,kahverengi lekeleri , morlukları kapatmakla kalmaz, yüzde doğru bölgelere sürülürse aydınlatıcı olarakta kullanılabilir.Kapatıcıyı yüzümüzün ihtiyacı olan yerlere hafif dokunuşlarla tampon hareketleriyle sürmeliyiz.

Şahsen ben ve kızım günlük makyajlarımızda ve bakım ürünlerinde  mineral ürünleri (Jane İredale) tercih ediyoruz.Sadece özel gün ve gecelerde profesyonel makyaj malzemeleri kullanıyoruz.Mineral ürünlerin daha ince yapısı olmasına rağmen kapatıcılık özelliğide küçümsenmeyecek kadar yüksektir.Hassas ciltlerde çok güvenle kullanılıyor.Tabiki markadan markaya farklılıklar gösterebilir.En doğru ürünü kendimiz deneyerek, cildimize en iyi uyum sağlayan ürünleri ve markaları seçerek  tercih etmeliyiz.

Benim favori markam JANE İREDALE MİNERAL ÜRÜNLERDİR. % 100 Mineral olup her yaşta rahatlıkla kullanılmaktadır. Kanser hastaları ve hamilelerin kullanmasında hiçbir sakınca olmayan dünyada onaylı tek markadır.Ayrıca paraben, FD&C boya yani sanayi boyası, talk, gluten, parfüm ve hiçbir kimyasal madde içermez. Ürünlerin üzerinde onay logolarını görebilirsiniz. İşte Jane İredale i tercih etmemin nedeni budur.

 

 GÖZ MAKYAJI ÇEŞİTLERİ

Smokey Eyes (Dumanlı göz makyajı )

Smokey eyes makyajı nasıl yapılır? (Buğulu bakışlar için)

 

İlk önce göz kapağının kirpik diplerine  yumuşak bir göz kalemi veya water proof bir kalemle kalın bir şerit çizgi çekelim.Dağıtacağımız için çizginin düzgün olması gerekmez.

Daha sonra çekmiş olduğumuz şeriti ince uçlu dağıtma fırçasıyla göz şekline göre göz kapağımıza dağıtalım.Dağıtma işlemini water proof kalem kullanıyorsak kurumadan hızlı bir şekilde yapmalıyız. Far fırçası yardımı ile tercih ettiğimiz koyu renk bir farlada sabitleyelim.

Açık renkli aydınlık verecek bir farı, blender fırçası yardımıyla (varsa Mac’in 217 numara blending brush) keskin hat oluşumunu engellemek için göz çukurumuza yuvarlak hareketlerle uygulayalım.

Göz içine ve altına kalem çekelim ve çektiğimiz kalemi kirpik dibinden biraz daha alta taşacak şekilde sürelim.Dağıtma fırçası (varsa Mac 219 Pencil Brush ile dağıtalım, fırçanız yoksa kulak çubuğu ile) yardımı ile koyu renkli kullandığımız farı da kullanarak buğuluk yaratalım.Yarattığımız göz altındaki gölgelendirmeyi gözün kuyruk kısmı ile birleştirmeyi unutmayalım.

 Kaşlarımızı kaş kalemi veya kaş farı ile belirginleştirelim, kaş altına aydınlık verecek tonda far geçelim.Üst ve alt kirpiklere maskara sürelim.Tercihen takma kirpik takabilirsiniz.

Bu arada göz altınada concealer uygulayarak yarattığımız buğulu bakışları dahada ortaya çıkaralım.Göz makyajı yoğun olduğu için bu tür makyajlarda dudaklar açık ton rujlarla renklendirilmelidir. Smokey eye yoğun bir gözmakyajıdır.Genellikle gece makyajlarında tercih edilir.

 

GÖLGELİ DOĞAL MAKYAJ

  Gölgeli doğal makyajlarda göz kapağı ve çevresini kapatıcıyla makyaja hazırlayalım, üzerine ten rengi far sürelim.

Tercihen alt kirpik dibinede aydınlık verecek ten rengi far uygulayabiliriz.Sadece göz çukuruna kahve tonlarında hafif bir far geçişi yapalım.

Kaş altına ve gözlerin buruna yakın uçlarına açık tonda ışıltı far uygulayalım.Üst kirpiklerin dibine kahve yada istediğimiz tonda kalem çekelim.( Kalem yerine likit eyeliner da  kullanabiliriz.) Çektiğimiz kalemin dağılmaması ve daha kalıcı olması için ince bir fırça yardımı ile aynı tonda toz farla üzerini destekleyelim. Kirpiklerimizi çok yoğun olmayacak şekilde maskaralayalım.

Yanaklarımıza ve dudaklarımıza açık tonda allık ve ruj uygulayalım.

 

KEDİ GÖZÜ MAKYAJI

 

 Kedi gözü makyajı bir çok bayanın tercih ettiği bir makyajdır. Vamp ve sert bir kadını temsil eder.Özellikle eyeliner kullanımında ustalaşmak gerekir.İlk denemelerimizi göz kalemi ile uygulayarak el alışkanlığımızı güçlendirebiliriz.Daha sonra ince bir fırça yardımıyla eyeliner kullanmaya başlayabiliriz.

Kedi gözü makyajı yaparken dikkat etmemiz gereken önemli unsur gözde alt bazın ten rengi ve ten rengine yakın tonlarda yapılması ve transparan bir pudra yada ten rengi bir farla sabitlenmesidir.Kullandığımız likit eyeliner’ın daha belirgin olmasını sağlar.Kirpik ile göz arasında boşluk kalmamalıdır.İyice doldurulmalıdır.Siyah göz kalemi ile göz içine ve altına bir hat çizelim.Mutlaka bu çektiğimiz hattı kuyruk ile birleştirmeliyiz. Böylece yırtıcı bakışlara sahip olabiliriz.

Bu makyajı tamamlayan önemli unsurlardan biride kırmızı tonda yapılan dudak makyajıdır. Kirpikler 2-3 kat maskara ile belirginleştirilir.Bu makyaj gece kullanılacaksa takma kirpik tercih edilebilir.

 

RETRO MAKYAJ

 

1960 yılların modası olan RETRO makyaj günümüzde yeniden ön plana çıktı.Retro makyajda en önemli unsur cildin beyaz bir porselen gibi görünmesidir.Kadınlara çok yakışan bu makyaj türünde tüm yüze açık renkli fondöten uygulanır.Gözlere açık veya bej tonlarında far uygulanmalıdır.Göz çukuruna ise mat açık renkte bir farla gölgelendirme yapılır.Daha sonra siyah eyeliner çekilir ve uzun  bir kuyruk yapılır.Kaşlar kaş kalemi yada kaş farı ile şekillendrilmelidir.En son takma kirpik takılıp, bol maskara ile belirginleştirilir.

Dudaklar ön planda olabilir ama asla gözlerin önüne geçmemelidir.Tercihen pembe , yavru ağzı  veya kırmızı tonlarda ruj kullanılabilinir.Allık ise makyajla uyumlu olacak şekilde hafif vurgulanır.Daha göz alıcı olması için yanağa ben yapılabilir.

 

 GÜNLÜK MAKYAJ İLE GECE MAKYAJI ARASINDAKİ FARKLAR

   Gündüz kullanacağımız günlük makyaj daha doğal, sade ve mat  tonlarda tercih edilmelidir.Ben şahsen mineral makyaj ürünlerin (JANE İREDALE) tercih ediyorum.

Gece makyajında ise daha belirgin eyeliner ve abartıya kaçmayan tonlarda gölgelendirmeler yapılabilir..İsteğe ve zevke bağlı olarak dudaklar canlı ve parlak ruj tonları ile renklendirilir .Takma kirpik ve ışıltılar gece makyajının vazgeçilmezlerindendir.

 

SON OLARAK SİZLERLE GELİN MAKYAJI HAKKINDA BİLGİ VE TECRÜBELERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Düğüne çok az kaldı, her şey tamam. Peki ya gelin makyajınız?

 

     Korkmayın lütfen. Emin ellerde olduğunuzu bilmek sizi tamamen rahatlatacaktır.Bunun için düğün tarihi çok yaklaşmadan mutlaka makyöz yada makyörünüzle tanışın.Ondan alacağınız iyi elektrik ve güven çok önemlidir.Vaktiniz varsa prova makyajı yaptırabilirsiniz. Düğün günü sürprizlerle karşılaşmamak için ne istediğnizi açıkça paylaşınız. Bana göre en zor makyaj gelin makyajıdır.Çünkü ömür boyu hatırlanacak bu mutlu günü unutturmamak biz makyöz ve makyörlerin elinde.

Ben renk şeçiminin makyöz yada makyörlere bırakılmasını çok doğru bulmuyorum.Kişilerin istekleri,zevkleri önplanda olmalıdır.Önce hangi tonları sevdiklerini sorarım.Sonra tüm kriterlerleri göz önüne alarak kendilerine uygun tonların neler olabileceğini paylaşırım. Gelin makyajları ne çok sade nede çok abartılı olmalıdır. Herzaman doğallıktan yana olmama rağmen gelin makyajında ışık , düğünün yapılacağı yer ve diğer faktörleride göz önünde bulundurarak daha belirgin parlak ve çarpıcı renkler kullanılması gerektiğini unutmamalıyız.

Ayrıca saç, makyaj, gelinlik birbütün olarak düşünülmelidir.Göz altları aydınlık olmalıdır ama asla beyaz olmamalıdır.Kaşlar yüz ve göz şekline göre en az 1-2 gün önceden şekillendirilmelidir.

Yüz , boyun ve dekolte arasında renk farkı olmamalıdır.Gelin makyajının olmazsa olmazı takma kirpiklerdir. Ayrıca tüm gelinlerime düğün günü yorgun bir yüze yapılacak makyajın sağlıklı olmadığını , temiz ve nemlendirilmiş bir cilt ile erken yatarak dinlenmeleri gerektiğini mutlaka hatırlatırım.Makyajın kalıcı olması için mutlaka fixleyici kullanırım.

     Sonuç olarak siz değerli Bizbize  Dergisi okuyucularımızla paylaştığım bilgileri daha detaylı olarak seminer ve eğitimlerimde paylaşıyorum.Ne demişler HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR.

    Sizlerle buluşmamı sağlayan Bizbize Ailesine sevgilerimi sunuyorum.

 Sevil Önal

 

 

 

 

 

 

 

Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
RETRO MAKYAJ
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GECE MAKYAJI
SMOKEY EYES
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GECE MAKYAJI
SMOKEY EYES
 
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GECE MAKYAJI
SMOKEY EYES
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GECE MAKYAJI
SMOKEY EYES
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GÖLGELİ MAKYAJ
GÖLGELİ GELİN MAKYAJI
 
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
RETRO MAKYAJ
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
SMOKEY EYES
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
GÖLGELİ MAKYAJ
 
Sevil Onal Makyaj Sanatçısı
SMOKEY EYES
Kurumsal Web Sitesi